O vánočním kapru se u nás právem hovoří jako o tradici. Kapr smažený, kapr rosolovaný, kapr na černo. Po celé evropě kolují desítky jiných receptu, tak by byla škoda zůstat jenom u dobře známé klasiky.
ANGLICKÉ KAPŘÍ PIE
Očištěného a dobré vypraného kapra (celého i s hlavou) plníme nádivkou z nakrájených žampionu, nakrájené housky, osmaženu cibulkou a to vše podlité troškou mléka, aby nádivka dobře pojila. Zašitou rybu položíme na pekáček, zalijeme 1/3 dobré rybí polévky, 1 dcl bílého vína a dáme upéct. Po upečení kapra opatrně zabalíme do listového těsta. Vrátíme do dobře vytopené trouby a na čistém pekáčku znovu opečeme do růžová. Podáváme s omáčkou, která nám zbyla z původního pečení a kterou jsme zahustili světlou máslovou jíškou.
KAPŘI MLÍČÍ V PODOBĚ ÚSTŘIC (ŘECKO)
Skořápky ústřic nebo jiných mušlí dobře omyjeme a usušíme. Do každé položíme kousek kapřího mlíčí, předem spařeného mlékem, posolíme, popepříme, posypeme opraženou strouhanou houskou a strouhaným sýrem Haloumi , pokapeme citrónovou šťávou a upečeme v troubě na plechu.
FRANCOUZSKÉ KAPŘÍ RAGOUT
Nasolené plátky očištěného kapra povařime ve vodě, do které jsme při dali kořenovou zeleninu, cibuli, bobkový list, nové koření a plnou hrst lístků fialek (pokud máte sušené ). Plátky pak opatrně vyjmeme, necháme na sítě oschnout, upravíme na míse a polijeme vinnou omáčkou. V poměru 1 : 1 ji smícháme s bílým vínem a zahustíme světlou jíškou. Můžeme do ní přidat i mleté dušené žampiony.
POLSKÝ KAPR
Při zabíjení kapra zachytíme jeho krev do trochy zředěného octa a dobře ji rozmícháme. Nakrájíme asi 3 mrkve, petržel, velký kus celeru a 2-3 cibule. Přidáme bobkový list, sůl, máslo, citrónovou kůru, hřebíček, pepř, nové koření a všechno vaříme v litru světlého piva. Svařenou omáčku procedíme, smícháme s octem, v němž je rozmíchána krev, přidáme 3 lžíce sirupu, 5 dkg strouhaného perníku a 10 dkg másla. Nasolené řízky z kapra do této omáčky
vložíme a udusíme.
BELGICKÝ MARINOVANÝ KAPR
V Belgii znají smažené sladkovodní ryby pouze marinované a výjimku netvoří ani vánoční kapr. Jednotlivé díly ryby polijeme horkým nálevem připraveným z pul litru vody, 1/4 8% octa, soli, pepře, rozsekané cibule, tymiánu a nového koření. Asi po dvou hodinách maso vybereme, osušíme, běžným způsobem panýrujeme a smažíme.
KAPR BASILEJSKÝ
Při zabíjení kapra zachytíme krev, tentokrát ji přídáme do 1 dcl červeného vína. Kapra vykucháme, očistíme a vnitřek propláchneme rovněž červeným vínem. Rybu i s hlavou prudce opečeme na másle, zalijeme vínem, osolíme, přidáme bobkový list, cibulku a tymián, a udusíme. Rybu opatrně vyndáme, omáčku scedíme, přidáme krev s vínem, 5 dkg másla obaleného v mouce, rozsekanou sardelku a lžičku kapar. Vše svaříme a nalijeme na rybu.