Právě si prohlížíte Nejlepší feederové pruty z For Fishingu

Nejlepší feederové pruty z For Fishingu

I když tu měl být tento článek původně publikován po For Fishingu 2020, tak jsem vlastně rád, že jsem ho napsal až teď. Současné situaci totiž naprosto naznačuje, že For Fishing 2021 pravděpodobně nebude. 

Určitě je to škoda, jelikož For Fishing je ideální akce na omrknutí všeho možného z rybařiny. Já s bráchou jsme jeli na výstavu vybrat nové feedery. Cílem bylo najít feedery s vrhací zátěží maximálně do 80g, takže takové to medium v trojdílu, s transportní délkou maximálně do 150 cm.

Jestli pokukujete po nových feederových prutech na další sezónu, určitě dostanete v tomto článku několik výborných tipů. Pruty jsem seřadil od nejlevnějších cen, až po ty nejdražší top modely. I když je to už tři čtvrtě roku po FF, moc dobře si pamatuji feedery, které mi utkvěli v paměti nejvíce

Je sice pravda, že z toho blázince začne člověk ztrácet po pár hodinách hlavu, ale to už k tomu patří. Ještě když jedete po pár hodinách spánku a to v sobotu ráno, kdy je největší návštěvnost. Proto maximálně obdivuji prodejce, jak to můžou 4 dny vůbec vydržet. Ale k prutům…


Giants Fishing Prut Gaube Medium Method Feeder

Tento feeder existuje momentálně ve dvou verzích ( 40-90g a 50-130g ). Na výstavě byl model 50-130g. Za výbornou cenu dostanete velmi silný feeder s  blankem, na kterém se nešetřilo. Tuto verzi bych doporučil všem rybářům, kteří loví rádi na řekách, popřípadě na revírech, kde je potřeba házet daleko.

V obou případech má tento feeder dostatečnou sílu zastavit rybu, například v případě, kdy je potřeba se do prutu opřít i odhodit napěchovaný krmelec. Na mě je tento prut sice už hrubší, jelikož nejraději chytám jemnější. Přesto pro rybáře, kteří lovili do teď klasiku z teleskopy, může být Gaube Medium Method Feeder výborným přechodným můstkem na feeder.

Najít nejlepší cenu prutu Giants Fishing Prut Gaube Method Feeder


Daiwa Windcast Method Feeder

Po nelehkém rozmýšlení jsem koupil právě tyto proutky od Daiwy. Nyní mám celkem tři. Jeden o délce 330 cm a dva v délce 360 cm. Podařilo se mi ho koupit za cenu 1650 Kč kus. Při takové cenové nabídce nebylo o čem přemýšlet. Prut má nádherný blank i výbornou akci.

Sice akce prutu není úplně z nejostřejších, ale já jsem z pruty maximálně spokojený. Pokud ho například porovnám s prutem Trabucco Sygnum Mrx s cenou 6500 Kč, což je již léta vlajková loď této italské značky, je Daiwa Windcast Method Feeder v mnoha faktorech srovnatelná, ba i možná lepší. 

Přes všechny pozitiva, má Daiwa Windcast Method Feeder i jeden zásadní nedostatek. Velice špatně se shání špičky. Tudíž je budete muset po zlomení nahradit jiným výrobcem. I když jsem ještě žádnou nezlomil, ještě před zakoupením jsem věděl, že v tomto u Daiwy bude problém.

Bratr ale zjistil, že po lehkém dobroušení fungují i univerzální špičky od Trabucca z tohoto odkazu. Ty mají výhodu i tu, že mají lépe rozdělené očka oproti původním od Daiwy, tudíž se lépe ohýbají, ale i přenáší záběr. Přičemž délka je totožná s originály.

Najít nejlepší cenu prutu Daiwa Windcast Method Feeder


Colmic Adventure Feeder 

Colmic Adventure feeder je skvělý feeder, kde za nevelké peníze dostanete super kvalitu, kterou používá nejeden závodník. Což ostatně dokazuje i Pepa Konopásků, který právě Colmic prodává, ale i závodí za něj. Jeho výsledky ze závodů za posledních 15 let jasně dokazují, proč chytá právě za Colmic.

Adventure feeder je velmi rychlý prut. Velice nízká váha prutu s perfektním vyvážením. Proutek skvěle sedí v ruce. Zdolávání ryb bude jistě také luxusní požitek. Na stánku jsem zkoušel modely o délce 360 cm a 390 cm. Oba dva mi maximálně seděli.

Pro mě byl tento feeder žhavý kandidát k nákupu. Pokud si rozhodnete ke koupi tohoto prutu, nebude nikdy litovat. Špičky nejsou problém sehnat, oproti již zmíněné Daiwe. Tento prut má mnohem vyšší cenu.

Najít nejlepší cenu prutu Colmic Adventure Feeder


Matrix Horizon XC Class Feeder

Na stánku Matrix, což je dceřiná značka firmy Fox, bylo vystaveno mnoho pěkných matchek i feederů. Podle informací z netu je řada XC Class Feeder nástupcem řady S-Class. Dále popisky z internetu uvádí, že tato nová řada nabízí bezkonkurenční akci při zdolávání spojenou s velkou nahazovací silou.

Podle všeho má řada XC štíhlejší a lépe vyvážené blanky, osazené většími očky pro přesné nahazování do vzdálenosti 60-70 m. Já k těmto prutům můžu říct jedině to, že se o jedná o perfektně zpracované pruty. Při zkoušení prutu ja však pocit ještě lepší. Jediný důvod proč mě odradil od nákupu verze 3,6m s gramáži 60g, byl ten, že transportní délka je 184 cm. 

Pokud bych však potřeboval prut pro delší nahození, další verze 370 a výše, jsou k tomu přímo stvořené. U prutu sice najdete jenom dvě špičky 1,5 a 2oz. Na druhou stranu výrobce přesně ví, že měkčí špička by byla o těchto delších verzí naprosto zbytečná. 

Při nahození do velké dálky potřebujete vlasec dokonale propnout. To ale na měkké špičce jednoduše nejde. Nebo jde, ale bude to vypadat jako kdyby jste furt měli záběr.

Najít nejlepší cenu prutu Matrix Horizon XC Class Feeder


Tubertini Galaxy Feeder

Tyto feederové pruty si pro změnu koupil bratr. Hlavní důvod nákupu byla jednak cena. Galaxy Feeder byl zlevněn z 6100 na 3500 Kč.  Konkrétně koupil dva modely medium light o délce 360 cm. Při náhozu to není vyložený katapult. Na 50-60 metrů není však problém dohodit. Prut má při zdolávání opravdu dostatek sily pro rychlé zdolání. Brácha chytal před těmito pruty právě již zmíněné Trabucca Mrx.

Je pravda, že si je nemohl vynachválit. Proto také uvažoval o novince Trabucco prut Ultimate Competition Feeder, což je nástupce právě MRX. Po pravdě, co má Tubertini Galaxy Feeder, jsou MRXi opřené o zeď v kumbále s krmením. Co bych ještě zmínil jsou špičky pro Galaxy.

Sice nevím jakou technologií Tubertini používá při výrobě špiček, ale záběry jsou mnohem čitelnější, tudíž jsou mnohem lépe vidět. Většina rybářů se při výběru feederu rozhoduje hlavně podle blanku, akce prutu a ceny. Přitom jsou špičky na feederu to nejdůležitější z celého prutu. Abych to uvedl na pravou míru.

Ono vyrobit feeder a přidat k prutu špičky dnes dokáže jakákoliv firma. Ale vyrobit feeder, který bude celý slazen dokáže jenom pár firem na světě. Bohužel cena jedné špičky je 690 Kč.

Najít nejlepší cenu prutu Tubertini Galaxy Feeder


Flagman Tregaron

O tomhle prutu jsem četl na Mrku všechno možné. Proto jsem nevěděl, co mám od toho prutu čekat. Někdo tvrdil, že je Tregaron nejlepší feederový prut vůbec. Někdo zase psal, že jsou modely od Sportexu lepší. Po osahání obou značek, se přidávám k první straně.

Sportexy nejsou špatné, ale na mě je to hrozně tuhé i těžkopádné. A to je problém. U vody potřebujete při záběru okamžitě zareagovat. Sice to nezdá, ale mnohem rychleji zaseknete s lehkým prutem, protože nemusíte vynaložit tolik síly. V případě delšího chytání budete po čase velmi ztrácet na rychlosti.

Co se týká Tregaronu, tak to je opravdu výborný prut. Má špičkovou akci a těžko bude v trojdílu hledat přemožitele. Je to vyložený katapult krmítek. Díky titanovým očkům to z prutu lítá samo. Doporučuji mrknout na tohle video. To srovnání prutu po nahození je neuvěřitelné. Bratr vlastní Tregarony, tak snad napíšu někdy podrobnější recenzi. 

Najít nejlepší cenu prutu Flagman Tregaron


Tubertiny R18

No a na závěr to nejlepší. Feeder Tubertiny R18 byl na trh uveden v roce 2018. Označení R18 ale neznamená daný rok, nýbrž carbon R18, který se nechalo Tubertiny patentovat. Ještě přesněji číslo 18 znamená, že je v blanku pouze 18 procent pryskyřice. U většiny blanků je to běžné mezi 23-30% pryskyřice.

Právě proto má R18 naprosto jedinečné vlastnosti. Namátkově je to neuvěřitelná rychlost prutu, velmi tenký blank, snadná manipulace, ale i nádherný design.

Velmi štíhlý blank minimalizuje odpor vzduchu. Nahazování vám nejenom šetří síly, ale také dokážete házet mnohem přesněji. R18 je osazen velmi lehkými a pevnými titanovými očky, čímž se ještě více snížila hmotnost prutu.

Z recenze Milana Tychlera jsem zjistil, že špičky odhalí i ty nejjemnější záběry a dají vám jasně najevo kdy je třeba zaseknout. Vyznačují se dlouhou parabolickou akcí a skutečně brilantní odezvou.

Pokud budou stejně dobré jako v případě Galaxy Feeder, ba si myslím že ještě o chloupek lepší, dokážete tak reagovat na záběry mnohem efektivněji, a tím chytat i více ryb. Cena je sice 790 Kč za špičku.

Co jsem si původně myslel, že u takto tenkého blanku nebude v prutu moc síly. Opak je ale pravdou. R18 se naprosto liší od všeho, co je momentálně na trhu. Prut nám na stánku Tubertiny představil Pavel Velebný, což je i hlavní prodejce značky Tubertiny pro Českou republiku

R18 se absolutně nepáral. Takhle si představuji odprezentování výrobku. Chvilkami mi připadalo, že ten prut chce vyložené zlomit. Zkrátka Tubertiny přišlo s exkluzivním feeder prutem, kde je vše dotaženo do posledního detailu.

Cena je sice vysoká, ale R18 je přesně ten typ prutu, který bude i za 10 let pořád top. Ještě abych nezapomněl, tak v R18 prodává Tubertiny také matchky, bolognesové pruty, ale i přívlačové pruty.

Najít nejlepší cenu prutu Tubertiny R18

Sending
User Review
4.33 (3 votes)

Napsat komentář