Právě si prohlížíte Fluorocarbon historie, fakta, použití, rybářské uzle

Fluorocarbon historie, fakta, použití, rybářské uzle

O fluorocarbonu toho bylo napsáno i mezi rybáři nadiskutováno mnoho. Někdo na něj nedá dopustit a najdou se i tací rybáři, kteří od něj dávají ruce pryč.

Co to vlastně je ten fluorocarbon? Kde se vzal? Jde o opravdu o neviditelný vlasec s výjimečnými vlastnostmi nebo to jsou jenom reklamní lži, vytvořené k zisku?

Zásadní problém je, že u většiny českých rybářů je zatím fluorocarbon chápan jako vlasec, který je údajně neviditelný a musí být co nejčirejší. Víte ale, že existují i různě barevné verze fluorocarbonu?

Pokud například porovnáte 50 fluorocarbonů z našeho trhu, uvidíte naprosto markantní rozdíly v kvalitě i vlastnostech.

Proč to zmiňuji? Ne všechno, co má na sobě napsáno fluorocarbon, bude opravdu 100% fluorocarbon.

Historie

Možná si někdo myslí, že fluorocarbon poměrně nový materiál, který je na trhu poslední dekádu. Ve skutečnosti fluorocarbon spatřil světlo světa koncem šedesátých let.

Vynalezli ho japonští vědci ve společnosti Kureha zabývající se výzkumem materiálů pro elektrotechniku.

Jak už to většinou při vývoji bývá, tak z kýženého produktu vzešlo úplně něco jiného. Ovšem nic z toho by se nestalo, kdyby ve společnosti Kureha nepracoval i zapálený rybář Yoshida.

Ten si všiml ideálních vlastností tohoto nového materiálu, který by se dal použít skvěle právě při rybolovu. Ten tyto informace předal chemickému inženýrovi Yoshida.

Oba pánové věděli od začátku, že tento nový materiál se stane velmi populárním. Určitě ale netušili jako moc.

Podařilo se jim přesvědčit vedení společnosti o smysluplnosti tohoto nového produktu, a tak v roce 1969 byl společností Kureha registrován na patentovém úřadě fluorocarbonový vlasec.

Za pouhé dva roky ( 1971 ) uvedla na trh první fluorocarbonu (PVDF „polyvinylidenfluoridová pryskyřice“), jenž měl obchodní název Seaguar.

Výchozí surovinou byl monomer PVDF vyrobený z extrahované sloučeniny fluoru. Tyto první fluorocarbony byly primárně určeny do slané vodě.

I když se dal fluorocarbon v japonsku koupit, jeho vlastnosti nebyli vůbec ideální. Až v roce 1983 nastal zásadní průlom. V té době Kureha začala používat technologii Double Structure Technology (DST).

Touto technologií se jim konečně podařilo spojit dva druhy pryskyřice dohromady, přesněji tedy uhlík a fluorin. Uhlík přispívá k pevnosti a fluorin zase ke snížení oděru na fc.

Samozřejmě se přidávají ještě další příměsi, a to podle výrobce, barvy a dalších faktorů. Základní složení je však stejné.

Značka Seaguar v současnosti nabízí různé druhy fluorocarbonových vlasců pro sladkovodní i mořský rybolov, ale i podle potřebných vlastností, jenž vyžaduje daná rybolovná technika či cílený druh ryby.

seaguar fluorocarbon

Mrknout na hodnocení a ceny fluorocarbonu Seaguar

Jisté je, že dlouholetá výroba i získané zkušenosti z výroby, pomohla společnosti Kureha získat mnoha spokojených zákazníku z celého světa, včetně naši domoviny.

Proto také nepochybně patří ke špičce v oboru, stejně jako ostatní japonské značky vyrábějící vlasce či šňůry. Například jsou to značky Varivas, Toray, Sunline, Megabass.

Fakta

Japonsko Vs Evropa

U evropských značek nabízející fluorocarbonové vlasce je pravda taková, že 98% značek stejně nechává vyrábět vlasce stejně v Japonsku, popřípadě i dnes tolik oblíbené Číně.

Na tom by nebylo v podstatě nic špatného, kdyby evropští výrobci neklamali nás spotřebitele. Samotní výrobci z Evropy, si bohužel na plastové špulky můžou vytisknout cokoliv.

To se týká tedy udávaných hodnot průměru i nosnosti. Je to taková lest na rybáře, jenž věří neskutečným hodnotám na cívce. Samozřejmě na obal výrobce nezapomene udat, že se jedná o 100% fluorocarbon.

Celé to funguje asi tak, že si evropská značka zadá poptávku japonské společnosti. Ta něco vyrobí, zpětně pošle vzorky z kalkulací nákladů na výrobu.

Pokud daná firma vše odsouhlasí, může se rozjet výroba vlasce, na který se potom nalepí daná etiketa firmy. Abych nezapomněl, existuje však i Evropská asociace pro obchod s rybářskými potřebami známá jako Eftta.

Zde se výrobci zavazují k tomu, že budou vyrábět vlasce, které splňují dohodnuté normy. Musí na jejich vlasce tisknout pravdivé a přesné hodnoty, pokud jde o průměry a pevnosti, které jsou snadno čitelné.

Také musí respektovat zákony na ochranu spotřebitele a průmyslové standardy v souladu s normami ISO 2062. Osobně mám ale z této asociace rozdílné pocity.

Co jsem procházel některé značky nabízející právě vlasce, tak ty rozhodně nemůžou splňovat dané normy. Hodně vlasců jsem vyzkoušel a průměr i nosnost nikdy neseděl.

Bude asi stejné jako s označováním potravin typu: Klasa, Regionální potravina, Vím, co jím, kdy si stejně po zakoupení nějakého produktu nic kvalitního nekoupíte.

Naopak japonské společnosti vyrábějící vlasce jenom pro jejich trh, musí podle zákona přesně označit průměr i nosnost. Takže dostanete přesně co je psané. Tím ale netvrdím, že nemůžete koupit šmejd.

Co je také třeba také zmínit, je rozdíl mezi vlasci určené pro japonský či evropský trh. Sice jsou vyrobené v Japonsku, ale jejich cena je mnohem nižší, což sebou nese i nižší kvalitu.

Můj první 100% fluorocarbon

Sám jsem několik fc vlasců od Japonců vyzkoušel. Pamatuji si na můj první 100% fluorocarbon od značky Toray, který jsem kupoval v roce 2012 ze Spojených státu.

Pár fluorocarbonů jsem do té doby koupil u nás na návazce. Bohužel s těmi jsem tedy nikdy spokojený nebyl. Proto jsem také do té doby fluorocarbony dost odsuzoval.

Co mě před nákupem nejvíce odrazovalo, byla jednak vysoká cena, ale velice nízká udávána nosnost. Za návin o 100 metrech o průměru 0.209mm ( schválně si povšimněte přesnosti mm ) chtěl obchod 27 dolarů, což bylo podle kurzu z té doby 550 Kč.

Také mě odrazovala zmíněná nízká nosnost, která byla pouhých 2.75kg. Dát za špulku 550 Kč a ještě zaplatit za dopravu do České republiky. A to nezmiňuji clo a daň.

Nad konečnou cenou jsem raději ani nechtěl přemýšlet. Dlouho jsem na zmíněné stránky chodil. Pročítal hodnocení přeložené přes google translate.

Ten vlasec mě neustále přitahoval! Na jednu stránku jsem ho velice chtěl, na druhou stranu mě bylo líto peněz. Také jsem si říkal, že ty hodnocení nemusí být vůbec pravdivá.

Asi jste někdy četli, jak si například Amazon vytváří svá falešná hodnocení u produktů.

No a taky jsem si říkal, že mi klidně může dorazit nějaký starý ztrouchnivělí fluorocarbon, který se bude trhat po každém záseku, tak jak to bylo již u zmíněných fc vlasců z našich končin.

Rok 2012 se chýlil ke konci a jsem věděl jsem, že v práci toho bude zase hodně. To samozřejmě znamenalo automaticky přesčasy. Takže pracovní doba od 6 hodin do 5 pěti do večera a to od pondělí do čtvrtka.

Tak jsem si jednoho dne před prací řekl, že dneska bude makat celou šichtu na ten můj vyhlídnutý fluorocarbon. No abych to trošku zkrátil.

Balík z fc vlascem mi dorazil až někdy v březnu, jelikož jsem si nechal v USA spojit několik balíku dohromady. Když jsem Toray vlasec poprvé vybalil z plastové špulky, tak očekávání bylo veliké.

Byl to na první pohled razantní rozdíl, oproti tomu, co jsem do té doby měl doma. Zkusil jsem za něj zatahat a pomalým tahem ho přetrhnout.

Vlasec držel jako čert. To ale dělá povětšinou každý nový vlasec. Jestli je vlasec skutečně kvalitní se pozná až po měsících na navijáku.

Samotná paměť byla sice větší, ale jednalo o tvrdý FC s označením jako Super Hard. Bylo mi až líto ho vůbec namotat. Průměr 0,20mm mi přišel jako u nás prodávané 0,16mm, které byly ve skutečnosti o průměru 0,20mm.

Nakonec jsem ho namotal na jeden nový naviják na přívlač. Ten mi taky dorazil z Usa. To sice nebylo dvakrát dobré rozhodnutí, ale chybami se člověk učí celý život.

Prvé jsem ho použil 16 června na zahájení dravců. Dravci sice moc nešli, ale přenos záběru do prutu byl mnohem větší, než v případě klasického monofilu.

Citlivost byla naprosto jedinečná a já začal pomalu rozumět tomu, proč je fluorocarbon tolik oblíbený například v zámoří. Když jsem poprvé uvázl ve vázce, naprosto jsem nechápal z pevnosti této dvacítky.

Kdysi před lety jsem si namotal fluorocarbon 0.25mm Berkley Vanish, který měl udávanou nosnost 3.6kg. Používal jsem při chytání amurů z hladiny.

Průměr možná, možná i seděl, ale nosnost fc od Berkley byla maximálně 1.5kg. Musel jsem mít hodně povolenou brzdu, hlavně před podebráním. Právě proto jsem těšil, jak vyzkouším Toray na amurech.

Léto je nejlepší období, kdy jsou tito bojovníci nejvíce aktivní. Proto jsem vydal na jeden rybník. Věděl jsem, že zde amuři jsou, ale dostat je na háček spíše náhoda.

Provnadil jsem rohlíky a čekal jestli se amuři ukáží. No, nebudu vás napínat. Chytal jsem amura za amurem. Za pár dnů jsem si chtěl tuto vycházku zopakovat.

Počasí bylo opět krásné, tak hurá na ně. Bohužel druhá vycházka dopadla katastrofický, jelikož jsem přišel asi o 25 metrů. Najednou se u mě objevil pes, který se zamanul, že mi sežere všechny rohlíky.

Do toho se mi dokonale zamotal do prutu právě s tímto fluorocarbonem. Čím více se do vlasce zamotával, tím také začal být agresivní.

Než se objevil jeho páníček, raději jsem vlasec přestříhal asi podobně rychle jako střihoruký Edward. Nakonec prchl s jedním koncem vlasce omotaný kolem nohy na písknutí majitele.

Alespoň jsem si smotal všechny zbytky, které jsem později použil na návazce. Další část vlasce mi zlikvidoval onen nový naviják při přívlači.

To se mi vlasec pro změnu začal namotávat pod cívku. Když se mi stalo po několikáté, raději jsem usoudil, že naviják poletí brzy do světa. Do týdne jsem ho vystavil na Ebay, kde si zanedlouho koupil nějaký Maďar.

Možná to bylo tím, že se fc vlasec zkroutil právě tím zdoláváním amurů. Raději jsem ale zbytek vlasce vymotal a použil na návazce.

Ještě asi 10 metrů mám a drží pořád skvěle. I za těch devět let si zachoval výbornou pevnost, což je vzhledem jeho stáří velice pozitivní fakt.

Stáří

Právě teď jsem zmínil další důležitý fakt, a to je vliv času na kvalitu vlasce. Hodně rybářů si myslí, že starý vlasec musí být vždy špatný.

Většinou vlasec odsoudí právě z důvodu jeho stáří. Přitom už neřeší správné navinutí vlasce, používaný naviják atd.

Přesto si ale myslím, že pokud je vlasec dobře zabalený do plastové krabičky z výroby, ještě lépe zabalený do fólie, nemá vliv času na zabalený vlasec podstatný dopad.

Pokud máte vlasec někde v šuplíku, kde je v místnosti stálá teplota, budou hodnoty vlasce i za 10 let pořád výborné. To co ničí vlasce nejvíce, jsou již zmínění rybáři, ale také proměnlivé klimatické podmínky.

Takže teplo, chlad, vlhkost, voda a světlo. Fluorocarbon má ale tu výhodu, že vůči klimatickým vlivům mnohem odolnější oproti klasickému monofilu.

Neviditelnost fluorocarbonu

Co se týká údajné neviditelnosti, ta je dána lomem světla ve vodě. Světelný paprsek procházející fluorocarbonem se láme téměř stejně jako paprsek procházející vodou. Proto je ve vodě mnohem hůř viditelný, ne však zcela neviditelný.

Vše je tedy ovlivněno světlem ve vodě. Vzhledem k tomu, že se množství světla přes den neustále mění, není tedy možné, aby byl fluorocarbon opravdu neviditelný.

Ne každá voda má také stejnou čistotu. Navíc se podmínky v průběhu roku neustále mění. Také bude záležet jaký průměr budete používat a jak.

Při použití návazce o průměru 0,14 mm na plavanou či feeder, bude jeho viditelnost opravdu minimální.

Pokud však například použijete průměr 0,70 mm, nebude moci již světelné paprsky procházet přes fc, tak jako v malých průměrech. Navíc se na každý vlasec nanáší spoustu nečistot z vody.

To samozřejmě zvyšuje viditelnost fluorocarbonu. Nad tímto prokazatelným faktem již mnoho rybářů nepřemýšlí.

Tento fakt si sami můžete porovnat na nově namotaném a již používaném fluorocarbonu pouhým okem. Pokud máte doma mikroskop či lupu, zkuste se podívat na cívku navijáku a poté na špulku z výroby. Budete se hodně divit, kolik špíny se na vlasec nabalí.

Použití

Plavaná: Při lovu na odhoz s angličákem, kdy je potřeba aby se vlasec rychle potopil. 

Přívlač: Jako koncový návazec nebo i kmenový vlasec. V případě návazce na šňůru by vzdálenost měla být minimálně jeden metr.

FC má oproti monofilu nižší průtažnost, ale oproti šňůře, která ji má nulovou, je zde průtažnost alespoň nějaká. V sestavě pak plní funkci určitého tlumiče rázů. Ryby mnohem méně padají.

Kaprařina: Zkuste někdy nahradit návazcové šňůrky za FC. Ideální použití brzy zjara a později na podzim, když je čistá voda.

Feeder: Ideálně při lovu na method krmítko s krátkým návazcem. Jeho nízká ohebnost dává krátkému návazci potřebnou tuhost i při nižším průměru.

Při navinutí na cívku navijáku budete mít mnohem čitelnější záběry. Také se vlasec mnohem rychleji po nahození potopí a napne.

Mlaskačka: ( Lov z hladiny většinou z pečivem) Již jsem popisoval v článku. Amuři i kapři vidí fluorocarbon mnohem hůř, než obyčejný monofil.

Uzle

Sending
User Review
4.67 (3 votes)

Napsat komentář