Právě si prohlížíte Rozdělení rybářských splávků, plus tipy pro úspěšné chytání

Rozdělení rybářských splávků, plus tipy pro úspěšné chytání

Chytání ryb se splávkem není bohužel v dnešní době moc v oblibě. Klasická plavaná je mezi rybáři dost často přehlížená, přičemž patří mezi nejkrásnější rybolovné techniky. Každý rybář, který vyzkoušel různé rybolovné techniky, moc dobře ví, že kouzlu potápějícího splávku se prostě nic nevyrovná.

Ani poskakující čihátko, chvějící se špička prutu, nebo pípání hlásiče. Žádná z těchto rybolovných technik nepřináší takové vzrušení, jako při lovu na splávek. Na splávku vidíte každý pohyb, kdy si ryba pohrává s nástrahou, jelikož splávek vše dokonale přenáší. Zkušenější rybáři dokonce dokáží rozpoznat, co zrovna za rybu se zajímá o vaší nástrahu.

Chytání na splávek není jenom o chytání drobotiny, jak by si možná někdo myslel. Na splávek lze chytit v podstatě všechny naše ryby, včetně těch trofejních. Jenom to chce mít vždy přizpůsobenou splávkovou sestavu, podle lovených ryb a daného revíru. To je alfa a omega lovu na splávek.

Splávky v základu dělíme na pevné a klouzavé. Ty se pak liší podle tvaru, nosnosti, výrobního materiálu a velikosti. Existují i speciální typy splávků, které jsou určené pro různé rybolovné techniky. Například bublina, podvodní splávek při lovu sumců nebo lov se sbirulínem. I když se jedná také o splávky, má každý z těchto splávků jinou funkci. O těch si ale povíme někdy příště.

Materiál splávků

Jak se splávek bude chovat na vodě nebo se například potápět při záběru, záleží nejvíce na použitých materiálech. Naštěstí jsou pryč doby, kdy byly na trhu jenom splávky vyrobené z polystyrenu a korku, a ještě k tomu ve špatných tvarech a velikostech. Jakmile přišel záběr a ryba chtěla splávek potopit, díky velkému odporu splávek spíše poskakoval nebo jezdil na vodě. Většinou došlo k tomu, že nástraha byla stržena z háčku.

Co se týče použitých materiálů u splávku, lze dnes koupit splávky vyrobené čistě ze dřeva (většinou balza), z plastu, polyuretanové pěny i nejrůznějších kombinací, kde můžete nazazit třeba i na karbon. I když je v současnosti na trhu spousty kvalitních plaváčkových značek na splávky, najde se spousta rybářů, kteří se splávky vyrábějí sami z nějakého měkkého dřeva. MRKnout můžete zde.


Gramáž splávků

Každý splávek má určitou nosnost-gramáž, kterou je schopný unést, než dojde k potopení. Gramáž splávku má několik základních funkcí. Jednak musí splávek být dostatečně těžký, aby celá montáž doletěla do požadované vzdálenosti, ale zároveň musí mít dostatečnou citlivost.

Tuto gramáž najdete na každém splávku po zakoupení většinou na tělíčku. Pokud najdete například na splávku údaj 3 g, tak se jedná o gramáž, kdy je potřeba splávek dovážit na tuto hodnotu. To se dělá za pomocí bročků, popřípadě torpilek.

Pro tento příklad lze použít například 2 bročky o váze 1 gramu a jeden půl gramový. Musíte také počítat s váhou háčku, na kterém bude vaše nástraha s určitou váhou. Vždy je lepší použít menší počet dovažovacího závaží, než na vlasec připnout 20 mini bročků. Jakmile se vám taková sestava zamotá, rozdělat ji půjde velice těžko.

Pamatujte také na to, že sebedražší pevný splávek vám bude na dvě věci, pokud nebude správně dovážen. Ryba ucítí odpor splávku a brzy odhalí, že není něco v pořádku. Splávek vám například párkrát poskočí, a to bude vše. Sice je pravda, že u menších splávků nebude odpor pro rybu tak veliký, ovšem čím je splávek těžší, tím si rybář musí pohrát s jeho dovážením.


Tvary splávků

Neméně důležitý je také tvar samotného splávku, kterých je na trhu nespočet. Právě samotný tvar splávku je klíčovým faktorem při rozhodování, jaký splávek máme na dané vodě použít. Pamatujte na to, že na stojatých vodách se používají povětšinou štíhlé splávky ve tvaru otočené kapky i klouzavé splávky anglického typu-wagglery

Naopak na řekách volíme splávky podle rychlosti toku vody, a to tak, že na velmi proudné vody používáme splávky zavalitého kapkovitého tvaru nebo takzvané lízátka. Ty svým tvarem opravdu připomínají sladké lízátko. Tento splávek je určen právě pro říční chytání, aby na něj kladl proud co nejmenší odpor. Pěkně je má zpracované například firma Cralusso.

Správnost naší volby tvaru a gramáže splávku pro tekoucí vody snadno prověříme na zvoleném místě. Pakliže se splávek při nadržení výrazně nakloní, je jeho tvar málo zavalitý. Pokud se při nadržení vyhoupne splávek nad hladinu, je jeho gramáž příliš malá.


Barvy a velikost splávků

I barva a velikost splávku (tělíčko-anténka) velice rozhoduje o našem budoucím úspěchu či neúspěchu. V základě je potřeba vycházet z místa, kam budeme splávek nahazovat a v jaké hloubce budeme lovit.

Pokud neplánujeme lov těsně pod hladinou, nemá barva splávku žádný význam. V případě lovu na vodě s menší hloubkou a čisté vodě, bude mít barva splávku na záběry od ryb již značný vliv. Zde je důležité vybrat menší splávek s malou nenápadnou anténkou.

změna barvy splávku

Mrknout na nabídku 4800 splávků od 96 značek

Dnes jsou na trhu i průhledné splávky, kde bývá obarvená špička nebo anténka splávku. Také existují modely, které se prodávají s několika barevnými anténkami. Ty se dají snadno vyměnit podle dané situace u vody.

Samozřejmě můžete anténku obarvit třeba na černo lihovým fixem, pokud se jedná opravdu o tenkou anténku. Později můžete anténku obarvit zase na bílou barvu. Další způsob, jak rychle změnit barvu anténky bez barvení je za pomoci elektrikářských pásek, nebo použití fluorescentních bužírek.

Ty navléknete na anténku podle daného průměru. Takto velice rychle změníte barvu anténky, pro lepší viditelnost podle daných podmínek na vodě. Elektrikářskou pásku sám používám při lovu úhořů, pokud mi připadá, že lámačka-chemické světýlko svítí moc. Nebo pokud nemáte splávek pro chemické světýlko, tak stačí pár otáček a lámačka velice dobře drží na splávku.

barvy elektrikářské pásky

Některé anténky splávku nebo horní díly bývají v mnoha proužkovaných barvách. Takové proužkované anténky se hodí při opatrném braní ryb, kdy snadno rozeznáme i nepatrné potopení či po vyjetí splávku z vody. Na tuto situaci můžeme okamžitě zareagovat zásekem.

detail anténky splávku


Splávky pevné

Tento typ splávků je vždy uchycen za pomoci jedné nebo více bužírek. Ty jsou navlečené na dříku splávku, což je spodní tyčinka pod tělíčkem splávku. Podle délky dříku a průměru přidáváme počet bužírek. U malých splávků postačí jedna. U delšího dříku už je potřeba bužírek více.

bužírky na dříky splávků

Většinou zakoupený splávek jednu bužírku má. Pokud jich potřebujeme na dřík umístit více, je potřeba dokoupit sadu bužírek, které se prodávají v mnoha barvách i průměrech. Funkce bužírky je pevně zafixovat naši naměřenou hloubku, aby se splávek již neposouval.

pevné splávky

Mrknout na ceny pevných splávků i další modely

I když bužírky splávek pevně zafixují, může se stát, že se nám splávek například vlivem zdolávaní posune o pár centimetrů nebo potřebujeme hloubku trošku zmenšit. Proto je dobré si hloubku po nastavení odměřit například na prutu.

To se dělá tak, že si splávek stáhneme k prvnímu hornímu očku na prutu. Následně celou sestavu napneme a zapamatujeme si v jaké části prutu končí háček. Pokud je hloubka větší, než délka prutu, musíme použít metr nebo si délku přenést na našem lovném místě.


Průběžné splávky-Wagglery

Do této kategorie lze zařadit všechny splávky, kde vlasec prochází očkem a celá splávková montáž je zafixována pomocí zarážky. Ta je umístěna na kmenovém vlasci. Samotnou zarážku si můžeme navázat ze šňůrky, silnějšího vlasce nebo si je koupit již navázané.

průběžné splávky

Právě takto bývají povětšinou navázané anglické splávky, známé jako waggler. Oproti pevným splávkům s nimi můžete lovit i v místech, kde nám prostor na lovišti neumožní použít dlouhý prut. Nebo situace vyžaduje silnější sestavu pro zdolávání ryb.

Největší přednost wagglerů spočívá v jedinečných letových vlastnostech. To je dáno tím, že anglické splávky mají závaží umístěné úplně dole u popisovaného očka. Díky tomu léta angličák jako dobře vyvážený šíp. Proto jej někteří rybáři nazývají také šípkáč.

anglické splávky waggler

Mrknout na ceny anglických splávků

Zaváží splávků může být umístěno na pevno v tělíčku splávku, kdy o něm ani rybář neví. Tento typ angličáku je již předvážen výrobcem. Například si koupíte splávek s označením 7+1 gr. Tyto údaje vám řeknou, že výrobce splávek částečné předvážil na 7 gramů.

Zbylý jeden gram můžete přidat, ale není to vyloženě nutné. Pokud zkusíte takovýto splávek nahodit, ihned si všimnete, že se automaticky dováží a bude již na hladině stát. Tímto odpadá pracné přidávaní broků na vlasec, tak jak je tomu u pevných splávků.

Nebo pro změnu žádná závaží vůbec nemá. Zde je tedy nutné dovážit splávek na přesnou hodnotu udanou na tělíčku splávku, stejně jako tomu bylo u příkladu na pevném splávku. V čem jsou angličáky taky zajímavé, je možnost ubrat nebo přidat závaží splávku. Nejčastěji výrobci přidávají kroužky či podložky. Méně častější jsou bročky v těle splávku, popřípadě duté válečky.

Ať tak či onak, je to možnost, jak si rychle upravit citlivost i dovážení splávku, přizvednutím při vyšších vlnách, popřípadě upravit si waggler podle svých představ. Pokud na vás působí anglické splávky hlavně větších velikostech možná trochu těžkopádně, mohu vám zaručit, že jsou také velice citlivé.

Jedinou nevýhodou může být jejich křehkost (balzové modely), kdy jsou některé modely náchylnější k poškození. Vždy se dá ale koupit angličák i podle materiálu. Pokud bych měl já osobně vybrat mezi pevným nebo průbežným splávkem, asi bych na 90% revírů nasadil právě průbežný, a to angličák.


Skladování – uložení splávků

Na závěr ještě zmíním něco málo o uložení splávků. Pokud se rozhodnete zakoupit si pár splávečků pro začátek, je také velmi důležité jejich uskladnění a ochrana při transportu k vodě. Možností jak ochránit ne zrovna levné splávky je hned několik.

Výborným pomocníkem na ochranu splávků jsou plastové tubusy. Ty se prodávají v několika průměrech a délkách. Délku si můžete ještě nastavit, jelikož uvnitř tubusu je povětšinou závit, díky kterému si nastavíte požadovaný rozměr.

ochranný tubus na splávky

Tubusy se hodí především pro angličáky, ale klasické pevné splávky také spolehlivě ochrání. Pro vylepšení ochrany je dobré splávky zabalit do bublinkové folie. Takto se zabraní zbytečnému pohybu a třesu v tubusu.

Další možnost, jak splávky uskladnit, je za pomoci dřevěného boxu. Tento způsob uvítají všichni příznivci přírodních materiálů i rybáři kutilové, kteří si takovýto box můžou snadno vyrobit doma, třeba podle tohoto návodu.

Pokud nemáte čas nebo nejste manuálně zruční, zkuste na internetu vyhledat dřevěný box. Možná vám takovéto pouzdro leží někde na půdě nebo v garáží. Do boxu už stačí stačí jenom nalepit molitan.

Dalším výbornou věcičkou jsou takzvané kostřičky, které se vyrábí v různých délkách. Podle velikosti splávku zvolíme kostřičku, která je o pár centimetrů větší, než splávek samotný. Je důležité, aby nám splávek nepřečuhoval a zbytečně se tak nepoškodil.

Kostřička má tu výhodu, že na ni můžeme namotat již dovážený splávek, na který jsme třeba lovili minule. Jenom stačí vlasec spojit a můžeme ihned chytat. Takto si můžeme nachytat několik kostřiček se splávky.

U vody již nebudeme ztrácet čas měřením hloubky a vyvažováním splávku. O splávcích by se dalo napsat samozřejmě ještě mnohem více infomrací, ale pevně veřím, že pro začátek budou tyto informace všem začátečníkům naprosto dostačující. Pokud si nevíte s něčím rady, klidně napiště do komentářů.

Sending
User Review
4.83 (6 votes)

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jirka

    Výživný článek. Mě jako začátečníkovi velmi pomohl.

Napsat komentář