Hodnota pH u vody, je v jednoduchosti poměr mezi kyselinami a zásadami obsaženými ve vodě. Kyselost vody (aciditu) způsobují převážně huminové látky (voda z rašelinišť, lesů), kyselé deště, tání sněhu po zimě. Zásaditou reakci (alkalitu) vyvolávají ve vodě převážně soli vápníku a další zásadité minerály.
Podle reakce vody můžeme rozdělit vody na kyselé, kde je pH menší než 7, na neutrální pH 7 a na zásadité pH větší než 7. Pro většinu ryb je vyhovující neutrální reakce vody, nebo reakce mírně zásaditá, neboť při tomto stupni pH je také největší rozvoj ostatních vodních organismů, které v podstatě představují přirozenou potravu ryb.
Jednotlivé druhy ryb jsou také různě odolné na chemickou reakci vody. Kyselou reakci snášejí lépe ryby lososovité, především sivěn americký, daleko méně je přizpůsobivý okoun říční, štika obecná a nejméně ryby kaprovité. Krajní hranice pH je 5 – 9. Smrtelná (letální) hranice pro ryby je pod pH 4,7 a nad 10,7 pH.
Další články na podobné téma zde
Reakce vody se měří několika způsoby. Pro naše účely stačí reagenční papírek. V krabičce je přiložena i barevná škála s označenými stupni pH. Papírek namočíme do zkoumané vody a jeho zabarvení srovnáváme s přiloženou barevnou škálou. Tolerance je 0,3.
Dále je to systém univerzálních indikátorů v připravených roztocích. Přidáním kapky do zkumavky vzniká zabarvení, které srovnáváme s barevnou škálou a určíme reakci vody. Pro přesná měření existují elektrovodné potenciometry nebo fotometrické přístroje, které jsou však vhodné pro odborná pracoviště. Kvalitní rybniční voda má mít pH 7,5 a její kolísání se pohybuje v rozmezí 7 – 8.