Právě si prohlížíte Čihátko, neboli policajt na ryby z pásky na prut

Čihátko, neboli policajt na ryby z pásky na prut

Čihátko záběru, neboli v rybářském slangu používaný název policajt, plní v rybařině významnou roli při lovu na položenou, kterému se ale většinou říká lov na těžko. Ještě než byly dostupné elektronické signalizátory záběru, všichni rybáři poctivě sledovali svá čihátka. Ten kdo byl šikovnější, dokázal si vyrobit policajty z plastového obalu o kinder vajíček nebo také pingpongových míčku.

Nevím jak to máte vy, ale když já jedu na ryby, tak většinou na něco zapomenu. Takže se snažím potom vymyslet, jak určitou věc nahradit něčím jiným, aby to aspoň trošku splnilo daný účel. Například nedávno jsem se vydal na jednu menší vodu, kde jsem chtěl chytat na těžko s krmítky Middy shotgun, ve verzi pellet feeder in-line.

Dopředu jsem věděl, že mi bohatě postačí dvě vidličky. U vody jsem samozřejmě zjistil, že jsem vzal ty bez policajtů. Když jsem v minulosti chytal jenom pouze na háček, postačil mi k těmto účelům pouze list nebo nějaká větvička. Vlasec se dostatečně propl a to mi bohatě stačilo.

Tentokrát jsem ale lovil s krmítkem, kde bylo potřeba nahodit asi 30 metrů, takže by větvička nebo list nebyla ideální. Po chvilce hledání jsem objevil na zemi ležící spojovací pásky na pruty, které jsem pohodil kousek od batohu. Ihned mi blesklo hlavou, že to krásně nahradí policajta záběru.

číhátko-policajt záběru

 

Stačilo už jenom nahodit, propnout vlasec, zavěsit spojovací pásku na prut a počkat na záběr. Během zdolávání nenastal žádný problém a přes spojovací pásku vlasec procházel bez problému. Za svou rybářskou kariéru jsem si koupil spousty druhů policajtů.

U některých byl problém ten, že po záběru je musel rybář nejprve odstranit z prutu a následně potom zdolat rybu. Někdy se zase policajt zamotal přes prut a občas také nepustil vložený vlasec. Takže když přišel záběr, vyletěla ze země i vidlička nebo se vlasec přetrhl.

Jenom ještě taková drobnost. Pokud se vám spojovací páska namočí, nezapomeňte ji po příchodu domů sundat z prutu. Vlhkost by totiž mohla poškodit lak i blank prutu.

ochrana prutu

Sending
User Review
3 (1 vote)

Napsat komentář