Jak rychle provlést vlasec očky na feedrovém prutu

Určit není pochyb o tom, že se feederová technika za poslední roky stala mezi rybáři velice populární a její oblíbenost neustále roste. Oproti klasické položené nabízí feeder zkrátka daleko větší rozmanitost při chytání. Nejenom, že je u feederu mnohem větší akce, ale také díky jemnější technice, zde můžeme chytit daleko širší osazenstvo ryb.

I přes všechny klady feederu, tak i zde můžeme najít i pár záporných vlastností. Mě osobně nejvíce vadí očka, která jsou na špičce velmi malá a vlasec má tak tendenci se neustále přetáčet přes očko-a. Proto je potřeba dávat pozor při nahazování, abychom celou montáž neurvali nebo nezlomily špičku prutu.

Další negativum je počet oček. Dnes jsou na trhu feedrové pruty o délkách až 450 cm, kde můžete najít až 20 oček po složení celého prutu. Pokud budeme vycházet z nejvíce používané délky 360 cm, tak zde bývá povětšinou okolo 15 oček.

nejlevnější feeder

Zkuste si někdy změřit, jak dlouho vám trvá, než provlíknete vlasec všemi očky. Bude to určitě pár minut. Pokud máte ještě zhoršené podmínky viditelnosti (ráno při rozbřesku) nebo už máte problém se zrakem, může celé provlékání zabrat nějakou chvilku.

Navíc zde hrozí riziko, že nějaké očko neprovlečete. Samozřejmě si toho všimnete, až máte celou montáž navázanou. Pokud by to byl teleskop, tak zde by stačilo otočit jeden díl a rázem by bylo vše v pořádku. U feederu ale nezbývá nic jiného, než celou montáž uříznout a začít znova.


Před pár týdny jsem si chystal třímetrový picker, jelikož jsem chtěl vyzkoušet několik krmení pro zimní rybolov. V tento čas je potřeba vše zjemnit a u feedrového chytání tomu není jinak. Jako kmem jsem použil 0.14 mm vlasec v čiré barvě. Než jsem provlíkl všechny očka, měl jsem sto chutí se na celou vycházku jednoduše vykašlat.

Nakonec jsem všechny očka zdárně provlíkl, ale u vody jsem potom přemýšlel nad tím, jak celé provlékaní urychlit. Jako první mě napadla ocelová struna, která výborně protáhne vlasec přes silikonové hadičky a krmítka s dlouhou umělou trubičkou. Tu ale nemá doma každý.

Pak mě napadla jehla na prošívání rybek, ale očko z jehly by asi nejspíše nepřešlo přes nejmenší očka na špičce prutu. Nakonec jsem přišel na to, že jehlu na prošívání rybek nahradím jehlou na šití, jelikož tu má doma určitě každý.

Její největší výhodu vidím v její velikosti. Hravě ji schováte pod sedlo navijáku nebo ji připevníte gumičkou na konec rukojeti. Mám doma i jeden picker, kde se na konci prutu dají vložit špičky. Nebo ji jednoduše schováte do rybářského boxu k ostatní bižuterii.

feedrová špička a jehla

 

Nakonec jsem si udělal chvilku času a zkusil provléct jeden feeder klasicky a v druhém testu s jehlou. Na zkoušku jsem použil feeder Trabucco Sygnum MRX-V 360 cm s 16 očky s vlascem o průměru 0.14 mm. Provlečení jsem opakoval celkem třikrát s jehlou i klasicky, abych neměl jenom jeden měřený čas. A jak to časově dopadlo?

Klasické provlečení vyšlo časově od 4 minuty do 5 minut. Provlékání za pomocí jehly, kde je potřeba v začátku udělat jednoduchý uzel, se pohybovalo v čase od 1 minuty do 90 vteřin. U této metody nejvíce zdržuje provlečení očka na jehle a uvázání uzlíku.

Dá se to řešit malou fintou, kdy si na jehlu uvážete očko ze silnějšího vlasce okolo 1-1.5 cm. Nejlepší je použít nějaký barevný vlasec nebo použít popřípadě černou lihovou fixu a celé vlasové očko namalovat.

Já jsem ale nakonec použil potápivou šňůrku na kapry. Očko dobře drží tvar, tak je uvázaní vlasce otázkou několika sekund. Provlékání je pak opravdu velice rychlé. Pokud používáte jinou fintu při provlékání, určitě se o ni podělte v komentářích.

očko na jehle ze šokové šňůrky

Sending
Ohodnotit článek 1-5 hvězdičkami 0 (0 votes)
Sdílet s přáteli