Právě si prohlížíte V roce 2019 začne platit zákaz srkaček

V roce 2019 začne platit zákaz srkaček

Věřím, že tahle zpráva není pro rybáře, kteří rádi chytají na srkačku vůbec potěšující. Lov na srkačku se za poslední roky stal velice oblíbeným. Za sebe můžu říct, že pokud jsem někde vláčel nebo chytal na položenou, většinou byla u rybářů navázaná právě srkačka.

Aktualizováno 31.12.2018 – Zákaz srkačky nebude platit pro Západočeský územní svaz

Pokaždé jsem nad tím jenom kroutil hlavou a nedokázal jsem pochopit, jak na ní může ještě dnes někdo chytat, když je pro ryby tolik nebezpečná. Ono to bude spíše kvůli tomu, že se to nejednou osvědčilo, tak proč to měnit. Jistota a zakonzervovanost jde v tomto případě ruku v ruce.

Také jsem na ni chytal. Bylo to kolem let 1999-2002. Pak jsem přešel na feeder a později jsem začal vláčet. Chytal jsem na ni nejvíce na Slezské Hartě. Za jedno dopoledne nebyl problém chytit na dva pruty přibližně 40 kapříků, pokud se trefilo to správné počasí.

Povětšinou to bylo tak, že jsme ani nestihly přidělat swinger a už tu byl další záběr. Při takovém kolotoči, kdy zasekáváte, zdoláváte, nahazujete, neustále dokola, dostane vlasec pořádně zabrat.

Jelikož jde největší nápor u srkačky právě na uzel, tak se nám běžně stávalo, že většinou po záseku napětí povolilo a kapr odplaval se srkačkou přichycenou bůh ví kde. Takhle to pokaždé pár ryb schytalo. Ta největší chyba byla, že jsme si povolily brzdu u navijáku a zásek šel už do rozjetého kapra, což samozřejmě nebylo potřeba.

Tuhle radu jsem si vyčetl v nějakém článku o srkačkách, že se musí hlavně povolit brzda, aby tam byl „pořádnej hrčák“, a to je ta správná doba pro zásek. Když se dnes dívám zpět, tak nemůžu napsat nic jiného než, že jsem byl mladej blb, který věřil všemu, co někde vyčetl. Bohužel tohle už nevrátím.

Kdo pamatuje začátky lovu na Slezské Harty, tak určitě ví, že tam nebyl problém potrhat za jednu vycházku naprosto vše. Stačilo si sednout na špatné místo a samotný lov se stal noční můrou. Takže vás jedna vycházka na Hartu stála nemalé peníze. Proto jsme si později srkačky stáčely jenom z tenkého drátu, bez jakéhokoliv olova, či zátěže.

doma vyrobená srkačka z drátu

Tento úprava zajistila, že se prázdná srkačka rychle zvedla ode dna a minimalizovalo se tak riziko vázky. Později jsem si vyráběl krmítka z pet lahví, kde byla montáž s jedním návazcem asi metr nad krmítkem. To minimalizovalo uváznutí také velice dobře. Článek určitě někdy napíšu. Ale zpátky k srkačkám.

Za zásadní problém u běžně prodávaných srkaček považuji, jestli je srkačka stočena jenom z drátu nebo je vyrobena s těžkým excentrickým olovem. Tyto srkačky se prodávají i ve váze 45 gramů, což není zrovna málo. Pokud dojde k utržení takto těžké srkačky, ryba nemá šanci se ji zbavit, jelikož zátěž neustále dopíná zaseknutý návazec s háčkem.

srkačka s excentrickým olovem

Pokaždé když se ryba pohne, tak dojde k dalšímu zapíchnutí háčku, který se pořád hlouběji zapichuje do místa uchycení. Zbavit se této srkačky je pro rybu takřka nemožné. Ještě horší situace nastane, pokud se někde na dně ryba zasekne i s druhým návazcem o nějakou vázku.

Menší kapřík nemá šanci krátký návazec urazit a rozhodně dojde k tomu, že brzy uhyne. Jediná šance je až háček zrezavý a dojde k zlomení. To ale může trvat i několik měsíců při kvalitě dnešních háčků. Největší pravděpodobnost je, že háček začne zahnívat v tlamě kapra.

Tím kapr může přijít o kus pysku nebo o svůj rypec. Taková ryba po ulovení vypadá jako nějaký mutant. Samotný rybář se zděsí a raději na rybu nebude ani sahat, protože se ji bude logicky štítit. Pomyslí se něco o zmutovaných kaprech, ale nedojde mu, že za to můžou povětšinou rybáři, kteří chytají na srkačku.

Rozhodně nechci všechnu vinu shazovat jenom na klasické rybáře se srkačkou. Dnes je hodně moderní chytání na method krmítka, které jsou povětšinou s návazcem na pevno. Je ale pravda, že se zde používají  menší háčky i slabší vlasce.

Do této skupiny bych také zařadil montáže od kaprařů, kde se řeší háčky, šňůrky, rovnátka, vlasy a jejich odestupy, hlavně kvůli tomu, aby byla montáž co nejvíce „chytlavá“. Bohužel jenom hrstka kaprařů řeší také bezpečnost montáží, pokud dojde k utržení ryby.

Závěr

Rozhodně je moc dobře, že byl zákaz srkaček schválen pro příští rok. Existuje nespočet způsobů chytání, které jsou mnohem šetrnější k samotným rybám i také daleko účinnější. Stačí jenom hledat, zkoušet, a úspěch se určitě brzy dostaví.

Celý dokument včetně dalších novinek, které začnou platit od roku 2019, si můžete přečíst zde.

Sending
User Review
4 (7 votes)

Napsat komentář