Právě si prohlížíte Stará i nová jména sladkovodních ryb v rybářském slangu

Stará i nová jména sladkovodních ryb v rybářském slangu

Přezdívky, vlastní pojmenování, neboli slangový název, kterým mimo okruh zasvěcených jen těžko někdo porozumí, bývají důkazem určité soudržnosti, společného zájmu a vztahu ke svému okolí. Proto není divu, že se přezdívkám nevyhnuly ani naše ryby, kterých můžeme najít v českých vodách několik desítek druhů.

Například candát obecný má hned několik jmén. Momentálně je velmi oblíbený název „céčko“. Také je znám jako „lupič“, která ukazuje na loupeživost, dravost této ryby, nebo například jako hrobař, kdy čistí vody od všech rybích mrtvolek.

Dále jako „morák“, zase dobře vystihuje jeho malou odolnost a sklon k uhynutí i z nepatrných příčin. Vždyť candáti, a to i větší kusy, nekladou při ulovení žádný odpor, ryba je při vytažení udicí z vody jakoby polomrtvá a poranění háčkem, kterému takový kapr ani nevěnuje pozornost, je pro candáta smrtelné.

Ježdíka žádný pravověrný rybář nepojmenuje jinak, než „švec“. Toto přízvisko je velmi přiléhavé pro jeho typické naježení při vytažení z vody, dodávající mu rozdurněný výraz, který je u této malé rybky až komický. Cejnku malému říkají rybáři zásadně „skalák“, a kdyby někdo použil jeho správné jméno, vzbudí spíše pochyby, zda taková ryba vůbec existuje.

U cejna se ještě speciálně rozlišuje velikost a váha úlovku. Jestliže jde o malé kusy, jsou to „zrcátka“, když však rybáři přeje štěstí a uloví něco většího, pak radostně oznamuje, že dostal „lopatu“. Perlín ostrobřichý, to je „červenopeřice“ a věřte nebo ne, přes svou podivnost a dá se říci nelogičnost je to jméno velmi výstižné.

Proto jej někdy přejímají i největší rybářské kapacity a vědecké ústavy a často se objevuje v jejich zprávách a publikovaných pracích. Červené peří pochopitelně nemá s touto rybou nic společného, jde jen o červené ploutvičky, ale musíme přiznat, že kdo toto pojmenování vymyslel, musel mít jednak fantazii, jednak nesporný cit pro jazyk.

Ouklej obecná je „bělice“, nebo prostě „čudla“. Bělici zná každý rybář a jde to tak daleko, že většinou panuje názor, že ouklej je úplně jiná ryba. Podoustev říční je zkomolena na „paroustev“. Mřenka mramorovaná je stručně a jasně „grundle“. Malá rybička, hrouzek obecný, která je nejčastěji používána jako nástraha při lovu štik, je podle rybářů jedině „řízek“ nebo „řizan“.

Přezdívkám neušla ani nejoblíbenější z našich ryb kapr, i když jeho pojmenování je natolik ustálené, že nebyl důvod hledat jiné přídomky. Rybáři je však přesto mají. Kapr, který je téměř bez šupin a jenom uprostřed těla a na hřbetu mé šupinový povrch je nazýván „špíglák“ nebo „řádkáč“. Kapr, který je bez šupin úplně, je případně pojmenován jako „naháč“, „mecháč“

Některá z těchto lidových jmen jsou poměrně nová, například vzpomínaná „červenopeřice“, jiná staletá. Vždyť ježdíkovi se říká „švec“ od nepaměti. Mnoho starých jmen také nepřežilo až do dnešní doby a pro svoji nevýstižnost a někdy i zřejmou těžkou pádnost zaniklo.

Ještě před sto lety se například candátovi zcela běžně říkalo „šil“, ne snad proto, že by to byl šílenec na prutu. Původ tohoto označení je z německého Schill, které se též používá vedle úředního der Zander. Šupinatý kapr měl podle analytického klíče „České ryby“ z roku 1883 přídomek „šupák“, který je z dnešního pohledu spíše hanlivý a není divu, že se neujal.

Cejnku malému říkali naši předkové „křínek“, což už není dnes vůbec známé. Cejn velký byl kdysi „pražma“, snad pro dodnes praktikovanou úpravu pražením, která nejlépe likviduje množství drobných kostiček. Také mu však říkali „dlešec“. Jelec tloušť nosil název „kleně“. Karas obecný zase „ikatuška“, ouklejka pruhovaná byla „čorek“.

Perlín ostrobřichý, tedy dnešní „červenopeřice“, podobně jako cejn, měl také dva přídomky. První „zručkka“ a druhý „šenkýřka“. Mník byl krácen na „mík“ a sumec na „sumák. Ouklej obecná byla „blyskavka“ a dnešní rybářské jméno „bělice“ je bezesporu lepší. Malá rybička, hořavka duhová, vhodná i pro pěstování v akváriu, byla nazývána „otravka“, někdy také „tepka“.

Tento malý výčet je pouze lehké nastínění, z širokého seznamu přezdívek rybích druhů, které se neustále mění podle, kraje, a od fantazie jednotlivých rybářů.

Sending
User Review
3.5 (2 votes)

Napsat komentář