Právě si prohlížíte Se staniolem na okouny

Se staniolem na okouny

Už od mládí jsem měl zálibu v chy­tání okounů a tato záliba mě neopus­tila ani v pokročilém věku. Okoun je vynikající sportovní ryba. Za léta rybaření jsem vyzkoušel všechny způsoby chytání okounů. Jak už to v životě bývá a myslíte si, že už vás nemůže nic v rybařině překvapit, tak i já jsem byl překvapen jednoduchým fíglem. Kdysi jsem i vody narazil na jednoho starého rybáře a ten mi doslova řekl. „Zkuste to na staniol a uvidíte“. Zkusil jsem to tedy a opravdu. Možná, že neuvádím nic nového, ale každému mohu doporučit, aby to vyzkoušel.

Nástrahu zhotovíme velmi jedno­duše. Na tenký vlasec (asi 0,15 mm) přivážeme trochu větší háček. Od lo­patky háčku připevníme kousek sta­niolu, nejlépe alobalu z nějakých sušenek, kde je možnost kombinace stříbrného s červeným. K lopatce háčku připev­níme ještě kousek červené bavlnky a nástraha je hotova. Nad háček dáme na vlasec olůvko, abychom dosahovali delších hodů, nahodíme, necháme ná­strahu klesnout ke dnu a potom ji zvolna táhneme ke kraji.

Přitom mír­ně pohupujeme špičkou prutu, aby nástraha „plula“ trhavým pohybem. Okoun převážně útočí na nástrahu u kraje, kdy je na něho dobře vidět. A věřte, že pohled na naježeného okouna, ženoucího se za podivnou ko­řistí, stojí za to. Máme možnost sle­dovat, jak nástraha mizí v jeho tlamce a pak je otázkou okamžiku jeho vytažení z vodního živlu. Také zjistíme, že ne každý okoun nástrahu uchopí.

Některý za ní jede až ke kra­ji, nejvýš po ní lapne, ale pak se oto­čí a propadne se do hloubky. Jistý záběr je tehdy, kdy se okoun s na­ježenou hřbetní ploutví žene zuřivě za nástrahou, nebo tehdy, když za ná­strahou vyjede okounů několik, neboť každý z nich se snaží uchvátit ko­řist první. Olůvko na vlasci jsem nejdřív po­važoval za minus, neboť mnozí okou­ni se honí zuřivě za olůvkem a sta­niol nechali bez povšimnutí. Proto jsem olůvko natřel červenou barvou, abych zvýšil jeho účinnost.

Přečíst další články o nástrahách

Když se okouni místo za staniolem ženou za olůvkem, zdvihnu olůvko nad vodu. Okouni překvapeni, kam jim zmizela pronásledovaná kořist, zůstanou stát a když kolem nich přejede háček se staniolem, z 10 okounů jich osm ur­čitě postupně nástrahu uchvátí. Tímto způsobem jsem za poslední roky nachytal spousty okounů. Bohužel, u nás na Orlici je jich stále méně a jsou většinou poměrně malí. Tento způsob lovu se dobře osvědčuje také na údolních nádržích.

 

Sending
User Review
5 (4 votes)

Napsat komentář