Právě si prohlížíte Vadí zmijím voda?

Vadí zmijím voda?

Obecně se říká, že zmije vodu nevyhledává. Má zkušenost z mnulého roku dokazuje, že jí voda nikterak nevadí. Tato příhoda se stala na jednom pstruhovém revíru. Brodil jsem se ve vysokých gumákách, se třpytkou, v mělké vodě u levého břehu, poblíž Vraného. Tenkrát mě nezajímali ani tak pstruzi jako okouni, kteří v travinách proháněli potěr.

V bahýnku, které jsem svými kroky zvířil, prchaly drobné rybičky, a tak jsem se dost pozorně díval, protože mne zajímala skladba rybí osádky v těchto místech. V místě plném drobných kamínků, kde vody bylo asi po kotníky upoutal moji pozornost pravidelný útvar, který připomínal kousek silnějšího provazu nebo šňůry na prádlo, stočený do pravidelného kroužku.

Zvířené bahno se na něm pomalu usadilo a protože do prostředí, kde sice o různé odpadky není nouze, tak nějak nezapadal, sehnul jsem se, abych ho blíže prozkoumal. Jaké ale bylo moje překvapení, když se konec „provázku“ pozvedl a trojúhelníkovitá hlavička na jeho konci se na okamžik pozvedla nad hladinu, aby se vzápětí opět ponořila a zaujala nehybnou pozici ve středu závitu.

Při tomto pohybu, který byl dost rychý, se odplavila část bahýnka a „provázek“ se změnil v mladou zmiji, světle hnědou, s tmavohnědou klikatinou na hrbítku. Protože voda v těchto místech neproudí a já jsem chtěl mít o tomto překvapivém setkání jistotu, snažil jsem se pomalu rukou odplavovat poslední zbytky kalu a bahna.

Objevila se v celé parádě, byla ve střehu, ale nevyrazila k útoku, ani neutekla. Jenom se znovu vynořila k nadechnutí. Obešel  jsem ji a brodil se dál a měla jsem námět k přemýšlení. Jak by bylo nebezpečné brodit se bos nebo v botech, když zmije vůbec nejevila známky plachosti, jako při setkání na suchu a bylo by možné na ni šlápnout.

Následné uštknutí by byla jen její přirozená obranná reakce a postižený by si možná ani zpočátku neuvědomil, co se vlastně stalo.  V té vodě byla naprosto dobrovolně, protože břeh je zde plochý, takže odnikud nespadla a také se zdálo, že jí prostředí prohřáté mělčiny v jinak studené vody docela vyhovuje.

Co tu hledala? Zřejmě také potěr, i když je proti užovce méně pohyblivá, snadná potrava ji donutila vstoupit do studené vody pstruhového revíru, kde si pohodlně usadila k lovu malých rybek.

 

Sending
User Review
5 (1 vote)

Napsat komentář