Právě si prohlížíte Vyprošťovač nástrah-pomocník, co zachrání desetisíce Kč za vláčecí nástrahy

Vyprošťovač nástrah-pomocník, co zachrání desetisíce Kč za vláčecí nástrahy

Nedávno jsem se potkal s jedním známým, kterého jsem dost dlouho neviděl. Během rozhovoru se kolega zmínil o tom, jak dnes potrhal woblery asi za 2 tisíce korun. Zeptal jsem se ho, jestli vlastní vyprošťovač nástrah. Na což mi ihned odpověděl, že bohužel ne. Vzápětí jsem já dodal, že tahle věcička mi zachránila nástrahy odhadem za 50000 Kč.

V duchu jsem si ihned říkal, jestli jsem nadhozenou částku nepřestřelil. Při cestě domů mě pak napadla myšlenka, že si zkusím přibližně spočítat, kolik mi vyprošťovač ušetřil peněz. Vyprošťovač jsem kupoval v roce 2011 na přelomu podzimu.

To je do roku 2018 sedm rybářských sezón s průměrem okolo 35 vycházek za rok. Celkově je to asi 245 vycházek za 7 let. Z toho bylo 75% věnováno přívlači. Nyní mi zůstalo 180 vycházek k vodě, kdy jsem vyprošťovač použil minimálně jednou za vycházku, ale většinou to bylo vícekrát.

Následně jsem si přidal ušetřené peníze za nástrahy s průměrem 400 Kč a vynásobil je 180. Lovím převážně na woblery, kde se cena pohybuje od 300 do 600 Kč u mých modelů. Woblery jsem kupoval hlavně na Ebay, kde byla běžná cena 400 – 600 Kč, převážně vše od Japonců.

Dostal jsem se na přibližnou částka 72 000 Kč. To už je pěkná cifra. I kdyby to bylo 50 000, jelikož pokaždé jsem s vyprošťovačem neuspěl (uvedu hned dále v článku), pořád je to částka, za kterou si můžete pořídit spousty věcí nejenom v rybařině.

Tipy pro vylepšení vyprošťovače nástrah

Abych jenom nechválil. Existují revíry, převážně přehrady, kde se s vyprošťovačem jednoduše nechytáte, pokud tedy nechytáte z lodi nebo z kajaku. Jakmile se dostanete k místu, kde je to vázka na vázce, tak budete mít problém vyprošťovač vůbec dostat k nástraze.

V těchto případech je lepší mít na navijáků silnou šňůru a chytat pouze na gumy, jelikož se silnou šňůrou háček na jigové hlavě bez problému narovnáte. Na takových vodách vyprošťovač očešete dost rychle. Takže vám zbude jenom tělíčko bez mých přidaných olov.

Několikrát se mi také stalo, že prasklo lanko na štiky, kde se trojháček zachytil do obratlíku. Proto si teď lanka vážu sám s osvědčených materiálů a používám malé pevnostní obratlíky. Buď používám fluocarbon nebo titan.

Za tu dobu, co vlastním kotvičku, jsem také musel měnit několikrát trojháky a kroužky. Teď používám mořské a s těmi jsem spokojený. Na těchto trojhácích jsem z vody vydoloval dřevěný pražec, který se používal kdysi na kolejích. Tuhle fotku bohužel nemám. Ale z minulého roku jsem něco nafotil a přidal do článku.

Ihned po zakoupený doporučují také udělat nový uzel a zakapat ho sekundovým lepidlem. Uzel použitý výrobcem nebyl na mém vyprošťovači pořádně navázán. Nevím jestli to byl jenom můj případ nebo to tak je stále.

mořské trojháky

Takže bych o vyprošťovač přišel velice brzy. Proto jsem zvolil Grinneruv uzel s trojím protažením přes kotvičku. Podle využívání vyprošťovače uzel občas převážu a uřežu 1 metr šňůry. Tohle dělám tak jednou za rok. Na kotvičku jsem taky přidělal dvě olova o hmotnosti 80 gramů.

Bez nich se mi v začátcích stávalo, že vyprošťovač nedokázal klesnout do požadované hloubky. Pokud sem jej nasadil přes klip a napl prutem vlasec, tak odpor mokré šňůry z kotvičky pořád zabraňoval k úplnému ponoření k nástraze.

Jestli například vláčíte s jemnějším cajkem, rozhodně vlasec vůbec nenasazujte do klipu. Raději se snažte trefit přesně vázku. Problém je, že jemný proutek a vlasec nedokáží po napnutí váhu kotvičky stáhnout až na danou vázku.

Práce s kotvičkou

Běžně v popiscích si můžete přečíst, že stačí kotvičku nasadit a kolmo spustit po napnutém vlasci k uváznuté nástraze. V prutu ucítíte, jak vytahovák narazí do nástrahy. Často se stane, že hned na první pokus vytahovák nástrahu vyrazí. To by byla pravda, pokud byste chytali z lodě nebo belly boatu.

Při vláčení ze břehu je však situace úplně jiná. Proto je lepší používat na cívce navijáku šňůru. Díky její nulové průtažnosti napnete šňůru a snáze tak dostanete kotvičku k uvízlé nástraze. Pokud nahazujete dále od kraje, tak musíte prut zvednout co nejvýše. Jde o to, aby byl prut co nejvýše, po kterém vyprošťovač krásně sjede do vody.

Tohle se dá také řešit pomoci nějakého starého prutu. Nejlepší se k těmto účelům hodí nějaký starý teleskop v délce 360 cm i více. Ze všeho ale nejdůležitější je, aby byl pořádně tvrdý. Nejdelší teleskopické pruty (bolognesové) vyráběné na plavanou, mají malou vrhací zátěž a také jsou dosti měkké.

Pruty na vyvěšenou jsou už na tom lépe. Stačí si projít bazary a určitě narazíte na nějakou tvrdou tyčku. Možná se vám takový starý prut válí někde v garáží, protože už pro něj nemáte využití. Přes tento pomocný prut omotáte několikrát na špici šňůru z prutu na přívlač. Otevřete klip vyprošťovače a do něj vložíte šňůru.

Potom stačí prut zvednout co nejvýše. Tímto způsobem se dostanete k nástrahám, které jsou i 30 metrů od břehu. Určitě je také dobré na vyprošťovač přidat těžší olova. Nejlepší je vláčet z kolegou, protože pak jde všechno rychleji a snáz.

vyproštěný wobler zip-baits

Největší chybu, kterou dělají všichni rybáři při vláčení je ta, že jakmile dojde k uváznutí, tak každý rybář provede klasické přiseknutí a to několikrát za sebou. Tím dojde k tomu, že se nástraha se ještě více zasekne do dané vázky. Je určitě pravda, že samotné vázky dokáží někdy napodobit záběr dravce. Rozhodně je dobré vodu znát a na místo s vázkou si dát příště větší pozor. Pokud se tedy podmínky na vodě nemění každou větší bouřkou například na řekách.

Ještě než použiji vyprošťovač, snažím se nástrahu uvolnit z druhé strany. Například pokud stahuji wobler z pravé strany podél hrany dané vody a dojte k uváznutí, povolím brzdu a nástrahu vyprostím z druhé strany. Pokud to podmínky umožní zkusím vodu obejít.

nacucaný pařez odhadem 300 kg

Jestliže ani to nepomůže, vytahuji vyprošťovač. Jako první si odmotám požadovanou vzdálenost šňůry. Jednou rukou držím prut s utáhlou brzdou, abych viděl zhruba kam mám přesně vyprošťovač hodit. Někdy to může chvilku trvat, než se přesně trefíte.

můj největší úlovek

Jakmile vidím, že jsem se trefil přitahuji šňůru pomalu k vázce. Někdy se to povede napoprvé, ale většinou to chvilku trvá. Chce to jenom trpělivost. Ta je s vyprošťovačem naprosto zásadní, ostatně jako v samotné rybařině. Při přesném trefení nástrahy postačí už jenom se šňůrou zaškubat a nástrahu vyrazit z vázky.

kotvička v akci

Bezpečnost na prvním místě

Při používání vyprošťovače platí pár bezpečnostních pravidel, kterými byste se měli řídit. I když se většinou jedná o menší vázku, můžete narazit i na potopený strom, kde už budete muset vynaložit dost velkou sílu. Pokud se tak stane, první zvažte jakým směrem je nejlepší tahat.

Můžete chytat někde ve srázu a po uvolnění vám můžou podjet nohy a nakonec skončíte ve vodě. Vždycky se snažte být dobře zapřený. Pokud se v místě uváznutí nachází strom, zkuste špulku se šňůrou přehodit přes větev. Šňůra má velký průměr, takže se do větve nezařeže.

chytání ve městě vás dokáže překvapit

Nikdy netahejte šňůru přímo proti sobě!!! Jestliže bude nástraha zaseknutá v menší hloubce, tak hrozí při napnuté šňůře vystřelení a případný úraz. Plastová špulka, na které je navinutá šňůra není určena k tomu, aby se držela v ruce při vyprošťování. Vždy si šňůru namotejte na nějaký zlomený klacek.

dětský kočárek

Hlavně si šňůru nikdy neomotávejte na ruku už vůbec ne pletenku. Pár rybářů už tímto způsobem přišlo o prsty. Prut mějte vždy položený. Myšleno pokud už máte vázku chycenou. Jednou si mi stalo, že mi vyprošťovač vyletěl a uvolněný wobler mi práskl přímo do blanku prutu, konkrétně kousek od špičky. To mi alespoň teď připomnělo, že bych měl prut nechat opravit 🙂

Závěrem

Prodávaný vyprošťovač má určitě své mouchy. Pokud ale přidáte olova, vyměníte trojháky, uvážete lepší uzel, rázem zjistíte, že je práce s vyprošťovačem vlastně zábava. Nevýhodou určitě je, že vám na daném místě už asi nic nezabere, ale nebude vás sžírat pocit, že někde na dně jsou vaše oblíbené woblery, které stály nemalé peníze.

Navíc můžete vytáhnout hromadu nástrah od rybářů a možná některé použít v příští vycházce. Nebo alespoň vyčistit vody od všech těch olov, vlasců, lanek a všelijakého bordelu. Já osobně jsem v rybařině utratil peníze za všelijaké krámy, u kterých dnes vím, že to byly vyhozené peníze.

Takže částka 5 stovek byla však nejlépe utracenou, spíše by se dalo napsat investovanou. Navíc se mi vrátila minimálně stonásobně. Ještě dodám, že vyprošťovač dokáže bez problémů zachytit i jigové hlavy. Také ho s oblibou používají kapraři. Jestli máte zkušenosti s vyprošťovači, určitě se o ně podělte v komentářích.

Recenze na vyprošťovač nástrah
  • Kvalita trojháků - 3/10
    3/10
  • Kvalita a velikost kroužků - 5/10
    5/10
  • kvalita šňůry - 10/10
    10/10
  • Konstrukce vyprošťovače ( mosazné tělo, velikost, váha, pevnost ) - 8/10
    8/10
  • Účinnost vyprošťovače ( Po mém vylepšení ) - 9/10
    9/10
7/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Napsat komentář